wtorek, 21 listopada 2017

Czy warto wyjechać do UK?

Maturzyści mają już dyplom dojrzałości w kieszeni. Studenci oddali indeksy do dziekanatu. Wszyscy ci młodzi ludzie zastanawiają się, co dalej ze swoim życiem zrobić. Szukają pracy, ale znaleźć jej nie mogą. Mają wysokie wymagania, których pracodawcy nie mogą spełnić.

Szukają ciekawego zajęcia za niezłe pieniądze. Ani jednego, ani drugiego znaleźć nie mogą, nie mówiąc już o ich połączeniu. Coraz częściej powtarzają w rozmowie ze znajomymi i rodziną w tym kraju nie ma pracy dla ludzi z moim wykształceniem. Dlatego niemal codziennie w głowie kołacze się im pytanie: czy warto wyjechać do UK?. Czy emigracja do UK to dobry pomysł?
Łatwo jest powiedzieć – wyjeżdżam. Trudno pomysł wcielić w życie. Od pomysłu do jego realizacji droga jest dłuższa, niż nam się na wstępie wydawało. Dlatego w tym artykule postanowiłem wyjść na przeciw tym, którzy wciąż się wahają nad wyjazdem na Wyspy Brytyjskie.


1 Jaka jest Twoja motywacja?

Wywrócenie życia do góry nogami może skończyć się sukcesem jedynie wtedy, gdy będziemy mieli mocną wewnętrzną motywację. I to raczej motywację pozytywną a nie negatywną. Dlatego tak ważne jest, by znaleźć odpowiedź na to pytanie, jeszcze przed wyjazdem do UK. Dzięki temu będziesz Ci łatwiej przezwyciężyć kryzysy, bo te z pewnością się pojawią. Nie znam nikogo, kto by ich, wcześniej czy później, nie doświadczył, przebywając na emigracji.
Chcesz jechać po to, by zarobić na otwarcie własnej firmy w Polsce? Nie chcesz być niewolnikiem banków, dlatego planujesz uzbierać fundusze na własny dom / mieszkanie w Polsce? Masz długi i chcesz je szybko spłacić? Nie możesz znaleźć pracy w Polsce, a potrzebujesz na gwałt pieniędzy? Zawsze chciałeś osiąść w ciekawym kraju? Uwielbiasz język angielski i Brytyjczyków? Twój życiowy partner wyjechał i chcesz do niego dołączyć?
Jaka jest Twoja motywacja do wyjazdu? Bo podane przeze mnie pytania to raptem parę potencjalnych powodów, które skłaniają ludzi do wyjazdu z kraju nad Wisłą.



2 Jakie są Twoje umiejętności?

Co potrafisz robić? Za co ktoś mógłby chcieć Ci zapłacić? W jakiej branży chcesz pracować? Słowem, co masz do zaoferowania pracodawcy. Wersja minimum to sprawne ręce i komunikatywny angielski. Wersji maksimum określić nie sposób.
Czego chciałbyś się nauczyć w UK? Jaki zawód docelowo wykonywać? Czy jesteś gotowy uczyć się danej działki totalnie od postaw wieczorami i późną nocą?
Czy masz w UK kogoś, kto mógłby Cię wkręcić do jakiejś firmy? To dzisiaj najlepsza opcja z możliwych, nawet jeśli nie ją to pracą, której docelowo szukasz, zapewnia Ci ona dobry start. Pamiętaj, proszę, że jeśli po przyjeździe do UK, człowiek przez kilka miesięcy szuka praca, rodzi się w nim ogromna frustracja.



3 Czy zakładasz, że otrzymasz na starcie kokosy i rozwijającą pracę?

Cóż, czas powiedzieć wprost – większość z nas wyjechała do UK, bo w Polsce nie mogła znaleźć dobrze płatnej pracy. Jeszcze w Polsce zaczęliśmy idealizować życie w UK. Wydawało nam się, że za minimalną krajową będziemy w UK żyć jak król. A i praca po kilku miesięcy będzie ciekawa i rozwijająca.
Niektórzy nawet na wstępie założyli, że przecież mają tak wysokie umiejętności, że od razu dostaną ciekawą, dobrze płatną w UK. Pytanie – dlaczego nie udało im się takiej znaleźć w Polsce? Weź proszę pod uwagę, że w UK konkurencja jest dużo, dużo większa, co wcale zadania nie ułatwia.
Jeśli więc jesteś jednym z tych idealistów, czas zejść na Ziemię. Po przyjeździe do UK będziesz wykonywał proste prace. Będziesz pracował na budowie, na magazynie, jako sprzątaczka czy na przysłowiowym zmywaku. Żeby dostać coś o wiele lepszego, trzeba naprawdę się postarać i dać się poznać od jak najlepsze strony swoim pracodawcom.

System Partnerski-zarabiaj pieniądze>>>

4 Czy wiesz, że w UK jest społeczeństwo klasowe?

Przyjeżdżasz do UK i wydaje Ci się, że złapałeś pana Boga za nogi? Nic bardziej mylnego. Jesteś na samym dole społecznej drabinki. I wcale nie jest takie oczywiste, że kiedyś uda Ci wejść chociaż szczebel wyżej.


5 Zdajesz sobie sprawę z tego, że powrót do Polski będzie bardzo, bardzo trudny?


Naprawdę ciężko się odnaleźć po przyjeździe z UK. Trzeba mieć do czego i do kogo wracać, żeby ten proces miał szansę powodzenia. A i to często za mało. Założyciel Smart Polaka – Paweł – wrócił na kilkanaście miesięcy do Polski, ale musiał znowu wyjechać do UK. Takich jak on jest naprawdę wielu.
Chyba jeszcze więcej jest osób, które cały czas kursują pomiędzy Wielką Brytanią a Polską, nie mogą zbudować swojego miejsca na Ziemi. Będąc cały czas jedną nogą tu, a drugą tam. Pomieszkując parę miesięcy w UK, a potem parę miesięcy w Polsce. Tylko niektórzy dobrze się odnajdują w takim trybie życia.



6 … i że Twoje doświadczenie zawodowe zdobyte w Polsce i ukończone studia / szkoły mocno stracą na znaczeniu?

Jeśli przepracujesz kilka lat na najniższym stanowisku np. na magazynie, ciężko będzie Ci przekonać pracodawcę w Polsce, że ta praca pozytywnie na Ciebie wpłynęła. Możesz wybronić się poprawą, jeśli chodzi o komunikację w języku angielskim, to fakt. Jednak Twoi rówieśnicy w Polsce też dobrze władają językiem Shakespeare’a.
Będziesz musiał sam wykombinować, co jest Twoją przewagą konkurencyjną. Mając jednocześnie w pamięci, że wartość zdobytego w Polsce wykształcenia i doświadczenia zawodowego trochę spadła. To trochę jak ze sportem, jeśli sobie odpuścisz na parę lat treningi, to wypadasz z kadry.
Dlatego będąc w UK, powinieneś dokształcać się albo chociaż czytać branżowe materiały tak, by nie wypaść ze swojej nominalnej branży, w której chciałbyś pracować w Polsce. Chodzi o to, byś potrafił udowodnić potencjalnemu pracodawcy, że Twoja wiedza z danej działki wciąż jest aktualna.


7 Lubisz zimny prysznic? Cóż, życie w UK nie jest kolorowe jak Ci opowiadali znajomi

Deszczowa jesień, która trwa niemal cały rok. Niedobre jedzenie. Wysokie koszty życia. Nieciekawe warunki mieszkaniowe. Kiepska służba zdrowia – tak, może być jeszcze gorzej niż w Polsce. Oj, długo by wymieniać wady życia na Wyspach. Polecam poszperać na jakiś forach, porozmawiać z ludźmi, którzy już wyjechali o tym, jak to naprawdę wygląda.
Ci, którzy przyjeżdżają do Polski, często są dobrymi aktorami. Mówią, jak to jest wspaniale. Bo przecież nikt nie lubi się przyznawać do porażki, a każdy uwielbia, gdy się go podziwia. Nie wierz tym, którzy mówią, ze Anglia to kraj mlekiem i miodem płynący. Poszukaj tych, którzy potrafią przedstawić zarówno wady, jak i zalety mieszkania w UK. I potrafią swoje stanowisko racjonalnie uargumentować.
Trawa jest bardziej zielona po drugiej stronie płotu – pamiętaj, proszę, że lubimy idealizować, tworzyć wizje, które nijak nie mają się do rzeczywistości. To błąd, który popełniło wiele emigrantów, niektórzy zapłacili za to naprawdę wysoką cenę.


8  Wciąż chcesz jechać? Jedź.

Wyjechać warto, by się odbić finansowo, zdobyć fundusze na dobry strat w Polsce – może na dodatkowe kursy, może by mieć możliwość dłuższego poszukiwania pracy bez strachu o zapłacenie rachunków. Rok w UK przy dobrym gospodarowaniu finansami pozwoli Ci zaoszczędzić niemałą sumę, dzięki której dużo łatwiej będzie Ci wejść w tzw. dorosłość w Polsce. Rzeczywistość będzie dla Ciebie mniej brutalna albo inaczej – będziesz czuł się bezpiecznie, posiadając sowitą poduszkę bezpieczeństwa – przez wielu zwaną też funduszem bezpieczeństwa.
Często piszemy o tym, że to jest pierwszy – a zarazem najważniejszy – etap w budowaniu równowagi finansowej. Wyjazd do UK pozwoli Ci bardzo szybko go osiągnąć. I to jest argument, który niezmiernie ciężko podważyć.
Jeśli masz pomysł na siebie, wiesz, co chcesz zrobić po powrocie do Polski, zrób sobie gap year i jedź zarobić niezłe pieniądze w UK. Jeśli jednak nie masz pomysłu na siebie, to nie oczekuj, że po przyjeździe na Wyspy coś się w tym temacie zmieni. Rzeczywistość może okazać się dla Ciebie bardzo brutalna. A Twoje życie zamknąć się w schemacie – praca na magazynie, szybki obiad i piwo po pracy ze znajomymi, jakiś serial przed snem etc. Generalnie, łatwo jest wpaść w pułapkę i zamiast robić krok do przodu, stać w miejscu albo w ogóle się cofać.
Dlatego tak ważne jest, by od czasu do czasu usiąść i zastanowić się, na jakim etapie jestem w życiu. Gdzie chciałem dojść, gdzie doszedłem i w jakim kierunku dalej będę zmierzał. I to niezależnie od tego, czy mieszka się w UK na stałe, czy przyjechało się na chwilę, czy wciąż mieszka i pracuje się w kraju nad Wisłą.

Wyjechać warto, a o tym, czy warto emigrować na stałe do UK, porozmawiamy za jakiś czas.
Życzę Ci owocnych dysput z samym sobą.
Jakie były Wasze wątpliwości przed przyjazdem do UK? Czy uważacie, że wciąż warto przyjechać do UK? I czy warto osiąść tam na stałe? Z góry bardzo dziękuję za podzielenie się opiniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz