Setki tysięcy osób każdego roku pada ofiarą oszustw w trakcie wynajmu mieszkania w Szkocji, Anglii, czy też Irlandii Północnej. Dzięki informacjom zawartym w opracowaniu dowiesz się o zasadach wynajmu mieszkania w Wielkiej Brytanii, depozycie, co powinna zawierać umowa...
- Oszustwa w trakcie wynajmu mieszkanie w UK
- Zasady wynajmu mieszkania w UK
- Depozyt przy wynajmowaniu mieszkania
- Wynajem mieszkania przez agencję
- Wynajem mieszkania od osoby prywatnej
- Rozwiązanie umowy najmu
Oszustwa w trakcie wynajmu mieszkanie w UK
Setki tysięcy osób każdego roku pada ofiarą oszustw w trakcie wynajmu mieszkania w Szkocji, Anglii, czy też Irlandii Północnej.
Popularnymi oszustwami choć mogłoby wydawać się to nierealne, są włamania do mieszkań często przez dłuższy czas niezamieszkanych i następnie wynajęcie tych mieszkań przez oszustów, którzy znikają jak tylko otrzymają depozyt i czynsz za pierwszy miesiąc.
Należy zauważyć również, że powszechne są także ukryte opłaty, o których najemca nie jest w ogóle informowany. W raporcie stwierdzono uchybienia w prawnym uregulowaniu depozytów, kiedy to najemca po okresie wynajmu nie otrzymywał zwrotu kaucji, a dodatkowo miał opłacić rachunki za naprawy konserwacyjne w wynajmowanym lokalu.
The Scottish Government – rząd Szkocji szacuje, że każdego roku około 3,6 mln funtów z depozytów jest niesłusznie zatrzymanych. W tym kierunku prowadzone są konsultacje międzyresortowe, aby w pełni uregulować ten problem.
Zasady wynajmu mieszkania w UK
Podstawową rzeczą jest umowa pomiędzy najemcą a wynajmującym.
Umowa powinna zawierać:
- dane personalne obu stron
- uprawnienia obydwu stron (dostęp właściciela do lokalu, na kogo spada odpowiedzialność za naprawy)
- okres obowiązywania umowy
- kwota czynszu
- termin i sposób zapłaty czynszu
- warunki wcześniejszego wypowiedzenia umowy
- okres wypowiedzenia umowy
- ograniczenia, którym podlega najemca (zakaz posiadania zwierząt, palenia itp;
- przedmioty i meble na stanie w chwili wynajmu lokalu
- liczba kluczy w posiadaniu najemcy i właściciela/agencji
Depozyt przy wynajmowaniu mieszkania
Wynajmując mieszkanie poprzez agencję należy liczyć się z koniecznością zapłaty depozytu. Najczęściej jest to suma równa opłacie za pierwszy miesiąc wynajmu mieszkania. Tak więc, jeżeli czynsz wynosi 550 GBP/m to łącznie z czynszem zapłacimy 1100 GBP. Jest to jednorazowa opłata. Depozyt pobierany jest jako forma zabezpieczenia i pokrycia pieniężnego przed ewentualnymi startami tytułem zniszczenia mienia. Jeżeli po upływie umowy wszystko będzie w porządku, całość depozytu zostanie nam zwrócona - jeżeli nie doszło do zniszczenia, uszkodzenia mienia (patrz poprzedni akapit). Ponadto należy również pamiętać, że często składową depozytu są opłaty administracyjne, więc warto upewnić się, jaką część depozytu stanowią te opłaty.
Poniżej podaję kilka wskazówek, dzięki którym można w łatwy sposób zabezpieczyć się przed potencjalnym oszustwem, wyłudzeniem depozytu.
Zapoznaj się i zrozum wszystkie informacje dotyczących depozytu, a w szczególności te związane ze zwrotem tej formy zabezpieczenia po upływie okresu wynajmu. Przez to rozumie się również szczegółowe zapisy umowy wynajmu w zakresie stanu nieruchomości przed wynajmem i po nim - ewentualne odstępstwa od warunków umowy np. miała być zielona kanapa, jest niebieska.
Sprawdź umowę i porównaj ją ze stanem nieruchomości. Warto również udokumentować pewne aspekty robiąc np. zdjęcia wilgoci na ścianach, ewentualne plam uszkodzenia na meblach, które były w mieszkaniu w momencie podpisywania umowy. Wszystkie informacje powinny zostać spisane i zatwierdzone podpisem przez obie strony.
Uważaj na umowy, które mówią, że najemca na koniec okresu najmu musi pokryć koszty profesjonalnego sprzątania. Taki zapis w umowie jest niezgodny z prawem (Office of Fair Trading). W tym punkcie warto jednak zaznaczyć, że utrzymanie wynajmowanego mieszkania w czystości i w dobrym stanie z pewnością może przyczynić się do uniknięcia problemów ze zwrotem depozytu.
Jeżeli uważasz, że wynajmujący, landlord niesprawiedliwie wstrzymuje bądź nie chce oddać depozytu skontaktuj się z wyspecjalizowanymi instytucjami takimi jak Citizens Advice Bureau.
Wynajem mieszkania przez agencję
Wynajmu mieszkania możesz się podjąć osobiście lub zlecić to agencji nieruchomości. Informacje na temat lokali do wynajęcia można znaleźć w agencjach nieruchomości, gazetach, tablicach informacyjnych w sklepach oraz w internecie.
Agencje mieszkaniowe dzielą się na dwie grupy:
Letting agencies - pobierają opłatę od właściciela mieszkania za znalezienie lokatorów.
Accommodation agencies - pobierają opłatę od wynajmującego mieszkanie za pośrednictwo w znalezieniu odpowiedniego lokum.
Wynajem mieszkania od osoby prywatnej
Szukając mieszkania na własną rękę zgadzamy się niejako z tym, że będzie nas to kosztowało sporo czasu i nerwów. Po znalezieniu ogłoszenia, które wygląda zachęcająco musimy pod podany numer zadzwonić, potem tam pojechać, pooglądać i podjąć decyzję. Nie liczcie na to, że za pierwszym razem znajdziemy to, czego szukamy.
Nieraz trzeba odwiedzić kilka/kilkanaście miejsc żeby znaleźć to odpowiadające. Gdy znajdzie się interesujące mieszkania i właściciel również jest zainteresowany wynajęciem nam mieszkania to sprawa wydaje sie już być prosta i wystarczy posiadać odpowiednie środki finansowe.
Rozwiązanie umowy najmu
Wcześniejsze wypowiedzenie umowy:
Obydwie strony, zarówno właściciel jak i najemca zobowiązani są do odpowiednio wcześniejszego wypowiedzenia umowy. Gospodarz nie ma prawa wyrzucić Cię na ulicę w środku nocy, tak samo jak i Ty nie możesz tak po prostu odejść tylko dlatego, że przestało Ci się podobać, nawet jeśli gospodarz nie dotrzymuje warunków umowy zawartej między wami. Umowa zawarta między najemcą a właścicielem mieszkania powinna zawierać długość okresu jej wypowiedzenia. Zazwyczaj jest to miesiąc. Co oznacza w tym przypadku, że musisz powiadomić gospodarza o opuszczeniu własności z miesięcznym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że jeżeli zdecydujesz się opuścić wynajmowaną własność wcześniej, nie zwalnia Cię to z obowiązku opłaty za ten miesiąc.
Rozwiązanie umowy po jej wygaśnięciu:
Jeżeli Twoja umowa ustalona jest na stały okres czasu np. 6 miesięcy to często oznacza to, że bez jej wypowiedzenia ulega ona automatycznemu przedłużeniu na kolejne pół roku. Jeżeli chcesz zrezygnować z wynajmu po okresie 6 miesięcy musisz powiadomić o tym właściciela najpóźniej 28 dni przed opuszczeniem własności, tak aby dać czas gospodarzowi na znalezienie nowego najemcy.
Jeżeli wynajmujesz własność razem ze współmałżonkiem lub parterem, dzierżawca musi uzyskać zgodę Twojego współmałżonka lub partnera na rozwiązanie umowy najmu.
Mam nadzieję że pomogłem .
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz