Jak w takim razie wystartować z własnym biznesem w UK?
Na początek warto się zapoznać z różnymi modelami przedsiębiorstwa, jakie funkcjonują w UK. Pozwoli to na wybranie rozwiązania najbardziej opłacalnego, na miarę naszych potrzeb.
W dzisiejszym artykule skupimy się na porównaniu najpopularniejszych form prawnych w Wielkiej Brytanii – Self-Employed, czyli samozatrudnienia oraz Spółki LTD, czyli brytyjskiego odpowiednika polskiej spółki z o.o.
Jak prowadzić firmę – która z form będzie wygodniejsza?
Pomiędzy Self-Employed a Spółką LTD występują istotne różnice w kwestiach takich jak ich status prawny, odpowiedzialność finansowa właścicieli czy obowiązki z jakich musi się wywiązywać przedsiębiorca. Warto się z nimi zapoznać, aby dokonać świadomego wyboru.
Prowadzenie Self-Employed
Self-Employed czyli samozatrudnienie w UK, ma jeden, podstawowy mankament- aby prowadzić firmę w tej postaci, musisz być rezydentem Wielkiej Brytanii. W dużym uproszczeniu – powinieneś na terenie Królestwa spędzać co najmniej połowę roku lub posiadać tam “ośrodek swoich interesów życiowych”. Jeśli więc bywasz w UK tylko okresowo, nie będzie to opcja dla Ciebie.
Ale załóżmy, że mieszkasz na Wyspach na stałe i w niedalekiej przyszłości nie chcesz tego zmieniać. Chcesz w końcu wystartować ze swoją od dawna planowaną firmą i decydujesz się na SE. Proces rejestracji jest bardzo prosty i opisujemy go niżej, ale co dalej?
Jesteś teraz samodzielnym przedsiębiorcą, sam pracujesz na swój sukces ale masz też w związku z tym pewne obowiązki.
Każda osoba samozatrudniona w Wielkiej Brytanii jest odpowiedzialna za:
- Dokumentowanie wydatków i dochodów firmy
- Dostarczenie do urzędu corocznego Self Assessment
- Opłacanie podatku dochodowego i składek na ubezpieczenie, możesz to zrobić przy pomocy kalkulatora online
- Spłatę długów firmy
- Rejestrację do VAT po przekroczeniu progu rejestracji (£85,000 rocznych dochodów)
- Rejestrację w CIS (Construction Industry Scheme), jeśli działasz w branży budowlanej
Prowadzenie Spółki LTD
Tym, co odróżnia Spółkę LTD jest jej odrębna osobowość prawna – w praktyce oznacza to ograniczoną odpowiedzialność finansową jej właścicieli w razie bankructwa. To bardzo duża zaleta tej formy działalności, gdyż w przypadku Self-Employed odpowiadasz własnym majątkiem za długi firmy.
Zakładając spółkę LTD stajesz się jednocześnie jej właścicielem i dyrektorem. Tak, spółka LTD może być jednoosobowa – w żaden sposób nie utrudnia jej to funkcjonowania. Możesz oczywiście podzielić udziały pomiędzy więcej osób i powołać dodatkowych dyrektorów.
Jako dyrektor spółki LTD jesteś zobowiązany:
- przestrzegać zasad prowadzenia firmy, opisanych w „articles of association”
- prowadzić rejestr dokumentów spółki
- składać coroczne zeznania podatkowe
- powiadomić innych udziałowców, jeśli z danej transakcji odniesiesz osobiste korzyści
- opłacać Corporation Tax
Podatki w UK – co Ci się bardziej opłaca?
Podatki w Self-Employed
Podatek dochodowy w Self-Employed płaci się dopiero po przekroczeniu kwoty wolnej od podatku, która w Wielkiej Brytanii jest wysoka i faktycznie ułatwia początkowy rozwój przedsiębiorstwa. Wynosi obecnie £11,500 i dopiero gdy Twoje dochody będą od niej wyższe, odprowadzisz podatek. Istnieją trzy progi i stawki podatku, które kształtują się następująco:
- 20% dla dochodów rocznych £11,501 – £45,000
- 40% dla dochodów rocznych £45,001 – £150,000
- 45% dla dochodów rocznych powyżej £150,000
Podatki w Spółce LTD
Podatek dochodowy dla dyrektora spółki LTD kształtuje się dokładnie tak, jak w przypadku Self-Employed. Sprawa składek na ubezpieczenia jest bardziej skomplikowana. Zaczynamy je płacić gdy nasze dochody przekroczą £8,164 w skali roku i wynoszą 25,8% od pieniędzy ponad tą kwotę. Składka ma dwie części, 13.8% płacisz jako jej właściciel a 12% to część odprowadzana przez dyrektora- którym również jesteś. Możesz obniżyć składkę do jedynie 12%, wystarczy zatrudnić dodatkowego pracownika w firmie. Rząd brytyjski wprowadził tą ulgę aby promować właśnie wzrost zatrudnienia.
Jak to wygląda w praktyce?
W końcu nadchodzi ten moment, zakładasz własną firmę. W pierwszym roku działalności udało Ci się wypracować £25,000 dochodu i zastanawiasz się, ile z tego przyjdzie Ci oddać fiskusowi?
Załóżmy, że zdecydowałeś się na samozatrudnienie. Niezależnie od dochodów, płacisz zatem £2.80 tygodniowo w ramach składki ubezpieczeniowej oraz 9% od kwoty powyżej £8,164 – razem daje to £1,660. Pozostaje jeszcze podatek dochodowy- kwota wolna od niego to £11,500 a od reszty płacisz 20%, czyli £2,700.
W sumie do HMRC oddajesz £4,360 a w kieszeni pozostaje Ci £20,640.
Jak na tym tle wypada spółka LTD?
Jeśli jesteś jedynym dyrektorem w swojej spółce to musisz opłacić pełną składkę, w tym wypadku będzie to £4,343. Podatek dochodowy nie różni się od tego odprowadzanego w przypadku samozatrudnienia, a więc łącznie do zapłaty pozostaje £7,043.
Ale, jak wspomnieliśmy wcześniej, możesz uzyskać zwolnienie z części składek, poprzez zatrudnienie drugiego dyrektora.
W tej sytuacji, od dochodów z przedziału 0 – £16,328 płacisz 0% podatku, bo każdemu z dyrektorów przysługuje £8,164 wolne od składek na ubezpieczenie. Od dochodów z przedziału £16,328 – £23,000 musisz już odprowadzić 12% składki na ubezpieczenie – to część płacona przez pracownika. Od dochodów powyżej kwoty £23,000, zapłacisz już 32% – do składki ubezpieczeniowej dochodzi 20% podatek dochodowy. Łącznie, daje to £1,440, a więc w kieszeni pozostaje Ci £23,560.
Ale to nie wszystko, spółka LTD pozwala również na wypłatę dywidend. Dywidenda to forma wypłacenia zysków ze spółki, która przysługuje jej udziałowcom. Podlega ona opodatkowaniu CT (Corporation Tax) po stronie spółki oraz podatkowi od dywidend po stronie jej właściciela. Co ciekawe, pierwsze £5,000 dochodu z dywidendy jest wolne od podatku po stronie udziałowca, co sprawia, że spółka LTD będzie dla Ciebie jeszcze bardziej opłacalna.
Powiedzmy, że przemyślałeś już tę kwestię i wiesz, w jakiej formie chcesz zarejestrować swoją nową firmę. Jak to zrobić?
Rejestracja działalności gospodarczej w UK
Jak zarejestrować Self-Employed?Aby zarejestrować się jako Self-Employed (Sole Trader) wystarczy zgłosić swoją działalność do HMRC (Set up as a sole trader) podając wymagane dane osobowe.
Jak założyć Spółkę LTD?
Do rejestracji Spółki LTD będą potrzebne następujące dane:
- Nazwa firmy
- Adres firmy
- Dane co najmniej jednego dyrektora i udziałowca (może to być ta sama osoba)
- Statut oraz Akt Założycielski (możesz wykorzystać ogólnodostępny szablon)
- Szczegóły dotyczące udziałów w firmie i przysługujących udziałowcom praw
Podsumowanie;
Jak widzisz, prowadzenie firmy w UK to nie tylko samozatrudnienie. Dla wielu przedsiębiorców świetnym rozwiązaniem bywa również rejestracja spółki LTD, a obie formy mają swoje wady i zalety. Co będzie najlepszą opcją dla Ciebie? Zastanawiasz się jaką firmę założyć lub czy zmiana formy prawnej działalności byłaby dla Ciebie opłacalna? Zawsze możesz skontaktować się z biurem rachunkowym i zasięgnąć bezpłatnej porady eksperta.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz