Na przykładzie w UK.
Myślę, że to ważne pytanie zwłaszcza dla osób, które zastanawiają się nad wyjazdem za granicę. Oto więc krótki wpis na ten temat.
Jednoznaczna odpowiedź na pytanie czy i ile pieniędzy możemy odłożyć w UK jest niemożliwa. To ile ktoś może odłożyć pieniędzy zależy od jego sytuacji zawodowej i rodzinnej oraz od tego gdzie mieszka. Ponieważ sytuacja każdej osoby jest odrobinę inna, inne będą też możliwości oszczędziania i odkładania pieniędzy. W swojej odpowiedzi ograniczę się więc Worcester, miasta które znam oraz do hipotetycznej sytuacji kilu osób. Opiszę ile „mniej więcej” pieniędzy mógłby odłożyć samotny mężczyzna mieszkająca w UK oraz dwójka mieszkających razem osób (nazwijmy ich „młoda parą”). Przepraszam, że nie uwzględnię sytuacji rodziców z dziećmi ale pojawia się tutaj masa różnych zmiennych (np. w jakim wieku jest dziecko, czy ktoś ma jedno dziecko czy też kilkoro, czy dziecko/dzieci chodzą do przedszkola czy do szkoły, czy oboje rodzice pracują czy ktoś opiekuje się dziećmi w domu, itp) i trudno to precyzyjnie opisać. Wydaje mi się generalnie, że rodzicom małych dzieci, które nie chodzą jeszcze do szkoły, bardzo trudno jest zaoszczędzić w UK jakiekolwiek pieniądze.
Samotny mężczyzna - zarobki
Załóżmy, że osobą tą jest Adam pracujący jako Fork Lift Truck Driver. To dosyć popularny wśród Polaków w UK zawód, znam w każdym razie kilka osób, które go wykonują. Najpierw sprawdźmy oferty pracy w Worcester i dowiemy się ile mniej więcej możemy zarobić pracując w tym zawodzie. Odwiedziłem stronę Totaljobs.com znalazłem kilka ofert pracy. Stawki godzinowe oferowane przez pracodawców wahają się w granicach od £7.50 do nawet £19.78 na godzinę. Częściej jednak to rozpiętość jest mniejsza (od £8.75 do £11.25) więc przyjmijmy dla równego rachunku, że Adam zarabia £10 na godzinę.Oczywiście wspomniana stawka to kwota brutto, od której jeszcze należy odliczyć podatek dochodowy i National Insurance number. £10 na godzinę przy 37.5 godzinach pracy w tygodniu (Adam pracuje 8 godzin ale ma codziennie półgodzinną, niepłatną przerwę) to roczne zarobki rzędu £19,500. Podatek dochodowy wyniesie w tym wypadku £1,598 natomiast składki na National Insurance £1,360. Dołóżmy jeszcze jedną płatność na emeryturę workplace pensions w kwocie £38 i w ten sposób Adam co miesiąc „weźmie na rękę” £1,340 (podobne wyliczenie można zrobić korzystając ze strony Tax calculator).
Wydatki
Oczywiście wydatki Adama mogą być przedmiotem dowolnej niemal spekulacji ale bądźmy rozsądni, sprawdźmy orientacyjne ceny życia w Birmingham i dajmy Adamowi na £100 kieszonkowego, które przeznaczy co miesiąc na kilka przyjemności. Po odjęciu ogólnej kwoty wydatków od zarobków ustalimy, ile Adam może odłożyć pieniędzy.Najważniejszym i największym wydatkiem Adama jest wynajęcie pokoju w tzw. Shared house (czyli domu, w którym kilka osób wynajmuje pojedyncze pokoje). Aby sprawdzić ceny nieruchomości w UK można skorzystać z następujących stron: Easyroommate.co.uk*, Spareroom.co.uk. Z tego co widzę można wynająć dosyć ładnie wyglądający pokój za £300-350 miesięcznie, ustalmy, że Adam płaci w £325. Jeszcze jedną zaletą korzystania z Shared house jest fakt, że często w takich miejscach wynajem obejmuje dostęp do mediów i opłacanie council tax czyli Adam nie musi ponosić dodatkowych kosztów. Kolejne wydatki Adama w każdym miesiącu to:
- Wspomniane „kieszonkowe” (drobne przyjemności, kawa na mieście, alkohol, papierosy, etc.) £100
- Żywność £275
- Telefon komórkowy £20
- Samochód (ubezpieczenie, paliwo, naprawy, MOT, w sumie £1,800 rocznie) £150
- Podróże £70
- Ubrania i buty £30
- Kosmetyki £20
- Inne wydatki (np. chemia, ubezpieczenie, leki, etc.) £25
Jak wspomniałem jest to czysto hipotetyczna sytuacja poparta jednak rzeczywistymi danymi dotyczącymi wydatków oraz prawdopodobnych zarobków. Adam mógłby oczywiście oszczędzać więcej redukując wydatki ewentualnie zwiększając swoje zarobki. Z drugiej strony, wiele osób w podobnej sytuacji nie ma żadnych oszczędności. Wszystko zależy od naszych planów i determinacji w ich realizowaniu.
Młoda para
Sytuacja finansowa młodej pary w UK, o ile nie mają jeszcze dzieci, może być w UK lepsza niż pojedynczej osoby. Wspólne mieszkanie może być szansą na większe oszczędności, np. taniej wynająć większy pokój dla pary niż dwa pojedyncze oddzielne pokoje, taniej ugotować obiad dla dwóch osób niż dwa indywidualne obiady, itp Z drugiej strony pojawić się mogą większe wydatki. Będąc w związku staramy się razem mile spędzić wolny czas a to kosztuje 🙂 Zmienimy kilka danych dotyczących osób ale nadal trzymajmy się faktów dotyczących prawdopodobnych zarobków i wydatków.
Zarobki
Powiedzmy, że młoda para to Tomek i Magda. Tomek niedawno przyjechał do UK i pracuje w magazynie za najniższa krajową natomiast Magda pracuje w szpitalu jako pielęgniarką. W trakcie niedawnej kampanii wyborczej pojawiały się informacje, że pielęgniarki zarabiają tak mało, że musza korzystać z tzw. food banks. Myślę, że to dobra okazja aby to sprawdzić 🙂 Chyba nie jest aż tak tragicznie, krótka wizyta w kilku serwisach z ogłoszeniami pracy ujawnia, że osoby w tym zawodzie zarabiają około £13-£16 za godzinę. Przyjmijmy, że Magda pracuje od niedawna i zarabia niską stawkę £13 na godzinę.Przyjrzyjmy się dokładniej jak wyglądają podatki przy tego rodzaju zarobkach. Na początek Tomek, najniższa płaca w UK dla osób powyżej 21 roku życia to £7.50 co daje £14,625 rocznie. Po zapłaceniu podatku dochodowego £623 i składek National Insurance £775 co miesiąc Tomek otrzyma na rękę £1,102. Z uwagi na niskie zarobki Tomek zrezygnował, przynajmniej na dzień dzisiejszy, z opłacania workplace pension.
Roczne zarobki Magdy wynoszą £25,350, podatek dochodowy to £2,768 a National Insurance £2,062. Daje to £1,710 miesięcznie na czysto ale Mada wpłaca jeszcze na swoją emeryturę pracowniczą £150 czyli de facto co miesiąc otrzymuje £1,560. W ten sposób Tomek i Magda co miesiąc zarabiają wspólnie £2,662.
Wydatki
Często bywa, że tam gdzie większe zarobki są i większe wydatki 🙂 Para wynajmuje samodzielny dom za £600 miesięcznie, pozostałe wydatki to:- Podatek council tax wynosi £103
- Media £120 (prąd 30, gaz 30, woda 30, internet 30)
- Telefony komórkowe £45
- Wydatki na jeden samochód £200
- Żywność £450
- Podróże £120
- Ubrania i buty £100
- Kosmetyki £50
- Inne £50
- „Kieszonkowe” (siłownia, kino, restauracja) £150
Jak wspomniałem kwota pieniędzy, którą możemy zaoszczędzić mieszkając za
granicą będzie inna dla każdej osoby ponieważ każdy jest w nieco innej
sytuacji zawodowej i życiowej. Jeśli chodzi o UK taki szacunek mogą nam
ułatwić informacje pozyskane z internetu. Nigdy nie będziemy mieli
pewności przed przyjazdem do UK ale możemy łatwo sprawdzić ile mniej
więcej zarobimy pieniędzy wykonując określony zawód i ile zapłacimy za
wynajęcie nieruchomości. Bardziej dociekliwi mogą ustalić więcej
szczegółów, np. precyzyjną cenę podatku council tax, opłat za media,
koszt paliwa i dojazdu do pracy własnym samochodem lub biletu
komunikacji publicznej czy nawet koszt zakupu indywidualnych produktów
spożywczych.
Posiadanie samochodu w UK
wiąże się ze sporymi wydatkami. Pomijając już koszt samego zakupu (ceny aut można sprawdzić na Autotrader.co.uk*, Pistonheads.co.uk i Ebay.co.uk)
musimy jeszcze zapłacić za jego ubezpieczenie. Z uwagi na dużą liczbę
towarzystw ubezpieczeniowych na rynku, najlepiej porównać oferty różnych
firm. Można to zrobić na kilku porównywarkach ofert: Confused.com*, Gocompare.com*, Comparethemarket.com* i MoneySupermarket.com
są bardzo dobre. Raz w roku 3-letnie samochody są sprawdzane jeśli
chodzi o ich stan techniczny. Taki test, tzw. MOT, kosztuje z reguły
około £30-£45. Ostatnim wydatkiem, poza samym paliwem którego ceny można
sprawdzić na Petrolprices.com, z którym muszą zmierzyć się kierowcy jest podatek drogowy, tzw. road tax. To ile zapłacimy możemy sprawdzić na stronie Calculate vehicle tax rates (musimy znać kilka danych dotyczących pojazdu).
Mam nadzieję, że te informacje okażą się pomocne i pomogą w sprawdzeniu
ile w UK da się odłożyć pieniędzy i ewentualnym podjęciu decyzji o
przyjeździe.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz