Coraz więcej Polaków na Wyspach zastanawia się nad przyjęciem brytyjskiego obywatelstwa. Co zatem należy zrobić, żeby je mieć?
O obywatelstwo brytyjskie (British citizenship) można ubiegać się po 6 latach pobytu i legalnej pracy w UK. Proces ten nazywa się naturalizacją.Osoba, która chce zostać obywatelem Zjednoczonego Królestwa, musi udokumentować swoją historię zatrudnienia, samozatrudnienia bądź finansowej niezależności w czasie ostatnich 6 lat.
Dokumenty, które należy przedstawić, są bardzo podobne do tych, które załącza się do aplikacji o rezydenturę stałą, jednak obejmują okres 6-letni.
Jakie są pozostałe wymogi?
Przede wszystkim należy udowodnić, że jest się stałym rezydentem Wielkiej Brytanii. O rezydenturę tymczasową w Wielkiej Brytanii może ubiegać się każdy Polak, który przepracował w Wielkiej Brytanii co najmniej 12 miesięcy, zaś po kolejnych 5 latach można ubiegać się o status rezydenta stałego.
Aby otrzymać UK Permanent Residence Card, należy spełniać odpowiednie warunki:
- o dokument można ubiegać się po 5 latach życia w Wielkiej Brytanii
- należy złożyć odpowiedni wniosek, który znajdziesz TUTAJ
- do wniosku należy dołączyć dowód osobisty lub paszport
- należy opłacić wyrobienie dokumentu, koszt rezydentury stałej to 65 funtów
- dołączyć 2 fotografie paszportowe
- dołączyć zaświadczenie WRS, dowód opłacania podatków i składek NIN
Jako dowód pracy w Wielkiej Brytanii honorowane są P60 od pracodawcy oraz Self-Assessment Tax Calculation dla osób samozatrudnionych (self-employed). UWAGA: Jeśli osoby samozatrudnione zgubiły dokumenty potwierdzające rozliczenie się z podatku, to mogą skontaktować się z brytyjskim Urzędem Skarbowym, czyli HMRC i poprosić o wystawienie potwierdzenia, że pracowały i rozliczały się przez te lata.
Znajomość języka angielskiego
Każda osoba musi zdobyć certyfikat potwierdzający znajomości języka angielskiego. Honorowane są: egzaminy na poziomie B1, B2, C1 lub C2.
Więcej informacji na temat egzaminów z języka angielskiego można znaleźć TUTAJ.
„Life in the UK" test
Każdy, kto chce zostać obywatelem Wielkiej Brytanii, musi zdać test „Life in the UK”. Jest to egzamin wiedzy z historii, kultury, polityki Wielkiej Brytanii. Do uzyskania obywatelstwa potrzebna jest poprawna odpowiedź na 18 z 24 pytań.
Od 2016 obowiązuje zmodyfikowany egzamin, który jest mniej skoncentrowany na aspektach życia codziennego. W teście pojawiło się natomiast więcej kwestii dotyczących dziedzictwa narodowego.
Przystąpienie do testu to koszt w wysokości 50 funtów, a opłata ta musi być uiszczona, zanim aplikant podejdzie do egzaminu.
Good Character Requirement
Aplikując o naturalizację trzeba udowodnić, że osoba ubiegająca się o obywatelstwo brytyjskie jest osobą o nieposzlakowanym charakterze. Co to oznacza? Aplikant powinien być niekarany w Polsce i w UK.
Aby uzyskać prawo do brytyjskiego obywatelstwa należy nie tylko płacić podatki i nie mieć na koncie wyroku, ale cieszyć się tzw. dobrym imieniem. Co ciekawe, punkt ten jest często decydujący przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu brytyjskiego paszportu.
Osoba o „dobrym charakterze” nie może mieć na swoim koncie ciężkich wykroczeń. Ponadto, na aplikacji dwie osoby, czyli tzw. referees, z których przynajmniej jedna jest obywatelem brytyjskim, a druga - bez względu na obywatelstwo - cieszy się dużym społecznym poważaniem, muszą pisemnie potwierdzić, że znają osobę ubiegającą się o obywatelstwo od min. 3 lat i świadczą o jej „dobrym charakterze”.
Dane biometryczne
Osoby z UE składając wniosek o brytyjskie obywatelstwo muszą dostarczyć urzędnikom także dane biometryczne. Można je wyrobić w wybranych oddziałach brytyjskiej poczty. Jej pracownicy wezmą od nas odcisk palca oraz wykonają fotografię. Na miejscu musimy też złożyć swój podpis.
Wyrobienie wszystkich potrzebnych rzeczy zajmuje średnio 10 minut.
Koszt tego procesu wynosi 19,20 funtów.
Bez tych informacji nie można ubiegać się o obywatelstwo w Zjednoczonym Królestwie.
Gdzie wyrobić dane biometryczne?
Pocztę, w której możesz przygotować swoje dane biometryczne w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania, możesz znaleźć TUTAJ.
Koszt i czas oczekiwania
Po zebraniu wszystkich potrzebnych dokumentów i wypełnieniu aplikacji musimy jeszcze dodać czek lub dane karty debetowej w celu uiszczenia opłaty skarbowej za rozpatrzenie aplikacji. Obecnie wynosi ona około 1 000 funtów. Rozpatrywanie wniosku o obywatelstwo brytyjskie może trwać do 6 miesięcy. Podczas składania aplikacji Home Office pobiera opłatę urzędową, która wzrasta co roku na początku kwietnia.
WAŻNE: W razie odmowy nie możemy liczyć na zwrot zainwestowanych pieniędzy.
Czas oczekiwania na decyzję Home Office to około 6 miesięcy.
Po uzyskaniu pozytywnej decyzji każdy, kto chce otrzymać obywatelstwo brytyjskie, musi wziąć udział w ceremonii przyznawania obywatelstwa brytyjskiego oraz złożyć przysięgę (Oath of Allegiance and pledge) na wierność państwu brytyjskiemu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz